Zelená střecha
Zelená střecha je nejen estetickou záležitostí a inovativním řešením, ale i funkční konstrukcí, která přináší oproti běžné střeše řadu ekologických, ekonomických a estetických výhod. Zelené střechy představují střešní systém pokrytý vegetací, které kromě estetické hodnoty přináší mnoho výhod pro budovy samotné.
V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy zelených střech existují, rozdíl mezi zelenou střechou a klasickou střechou a na výhody a nevýhody související s pořízením zelené střechy.
Co je zelená střecha?
Zelená střecha, nebo také zatravněná střecha, je střešní systém, který je buď částečně či zcela pokrytý vegetací, jež je na speciální vrstvě rostlinného substrátu. Skladba zelené střechy se sestává z několika vrstev, které společně zajišťují nespočet výhod pro své majitele. Zelené střechy mohou být rozmanité nejen ve svých typech vegetace, ale také ve způsobu použití a následné údržby.
Existují dva základní typy zelených střech, které se liší podle hloubky substrátu, typu rostlin a náročnosti jejich údržby – extenzivní a intenzivní.
Extenzivní zelená střecha
-
Substrát: Tyto střechy se vyznačují nižší vrstvou substrátu, nejčastěji v rozmezí 5-15 cm.
- Vegetace a údržba: Do tohoto substrátu se doporučuje sadit nenáročné rostliny, které nevyžadují nepřetržitou péči a jsou odolné vůči suchu. Obvykle se jedná o rozchodníky, mechy, trávy a byliny.
- Hmotnost: Tyto střechy jsou lehčí, tudíž působí menší zatížení na vaši střešní konstrukci. Současně představují ekonomičtější variantu zelených střech.
-
Finance: Tato varianta zelené střechy je finančně dostupnější variantou. V tomto případě není zapotřebí nákupu velkého množství stavebního materiálu a drahých rostlin.
Intenzivní zelená střecha
-
Substrát: Tento typ střechy je konstruován s vyšší vrstvou substrátu, nejčastěji v rozmezí 20-60 cm.
- Vegetace a údržba: Vyšší vrstva substrátu vám umožní výsadbu různorodé vegetace včetně stromků a keřů. Takováto „zahrada“ je však velmi náročná na údržbu, je zde zapotřebí zajišťovat vegetaci dostatečné zavlažování, hnojení a péči.
- Hmotnost: Tyto střechy jsou váhově náročnější, což vede k většímu zatížení vaší střešní konstrukce.
-
Finance: Tato varianta zelené střechy je finančně náročnější variantou, a to především v potřebě investování většího obejmu financí na použité materiály a následnou údržbu.
Jaké jsou výhody zelených střech?
Výhody zelených střech
- Izolační vlastnosti
Zelené střechy zajišťují tepelnou a současně také akustickou izolaci budovy. Pomáhají udržet příjemnou teplotu v místnostech, a to nejen během léta, ale také během zimy. Díky jejím izolačním vlastnostem ušetříte nejen vám, ale i vaší peněžence hodně peněz.
- Ekologický přínos
Pořízením zelené střechy přispějete k redukci teplotního efektu městských tepelných ostrovů a taktéž pomůžete ke zlepšení kvality ovzduší. Výsadbou různorodé vegetace na vaši zelenou střechu podpoříte biodiverzitu ve vašem okolí.
- Estetická hodnota
Chtěli byste zatraktivnit vaši nemovitost, navýšit její hodnotu a současně se podílet na ekologičnosti ve vašem okolí? Zelené střechy jsou řešením na všechny tyto zmíněné aspekty. Mohou vám nabídnout možnost vybudování relaxačních či rekreačních prostor.
- Zadržování dešťové vody
Díky vrstvenému substrátu zadržují zelené střechy dešťovou vodu, což omezuje odtok do kanalizace. Tímto se podporuje přirozený koloběh vody, která se stíhá přirozeně odpařovat a tím pádem není tak moc zatěžován kanalizační řád.
Jaké jsou nevýhody zelených střech?
Nevýhody zelených střech
- Vyšší pořizovací náklady
Instalace zelené střechy je finančně náročnější než klasické střechy, a to zejména kvůli potřebě instalace speciální hydroizolace, drenážního systému a pečlivého návrhu její konstrukce.
- Údržba
Intenzivní zelené střechy vyžadují pravidelnou údržbu, zavlažování, sečení a péči o vegetaci. S těmito činnostmi jsou spojené dodatečné náklady a čas, který této údržbě musíte věnovat. V případě extenzivních zelených střech je následná údržba nejen finančně, ale i časově méně náročná.
- Hmotnostní zatížení střešní konstrukce
Zelené střechy mohou být díky vegetaci, substrátu a vodě těžší než klasické střechy. Střecha musí být navržena tak, aby unesla tuto hmotnost, což může vést k potřebě dodatečného zpevnění střešní konstrukce.
Rozdíl mezi klasickou a zelenou střechou
-
Klasické střechy: Hlavní rozdíl mezi těmito střechami spočívá v jejich složení a funkci. Klasické střechy jsou většinou pokryty materiály jako jsou střešní tašky, plech anebo asfaltové šindele, které poskytují ochranu před povětrnostními vlivy. Klasické střechy oproti zeleným střechám neplní ekologické ani klimatické funkce.
-
Zelené střechy: Tyto střechy jsou tvořeny z několika vrstev, které zajišťují ochranu budovy, napomáhají k zadržování vody a izolaci. Základní vrstvy zelené střechy zahrnují hydroizolaci, drenážní vrstvu, substrát a vegetaci. Zelené střechy jsou skvělým pomocníkem přispívajícím ke snížení hluku, zlepšení kvality ovzduší, …
Máte zájem?
Zelené střechy představují pokrokový přístup ve stavebnictví a jsou ideálním řešením pro ty, kteří by rádi přispěli k ochraně životního prostředí, udržitelnosti a současně si chtějí užívat estetického a funkčního prostoru. I přes vyšší pořizovací náklady a specifické požadavky na údržbu vám toho může tento typ střechy opravdu hodně nabídnout.
Pokud přemýšlíte nad pořízením této střechy a nevíte si rady, který typ zelené střechy by byl vhodný pro vaši nemovitost, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s vámi sjednáme schůzku, tak abychom měli dostatek času na to promyslet možná nejvhodnější řešení nejen pro vás, ale také pro vaši peněženku. Neváhejte se podívat na náš kontakt a ozvat se nám. Budeme se na vás těšit!